036 Diplomacy 101

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSCcnp63IyxTGNZOvj9vtH3aJMay8sMBr7B4Pvi2eurla-qQgjlWA

Istnieją rzeczy, które powinniśmy robić, żeby móc lepiej rozumieć świat, drugą osobę, siebie. Są to rzeczy, które pomogłyby każdemu z nas w sposób niezmierny, gdybyśmy tylko sobie uświadomili pewne prawdy. Problem w tym, że jak pokazuje życie, są one nie ukryte, ale odsunięte na bok przez umysły podążające utartą ścieżką, schematem. Kiedyś szło się udeptanym gościńcem, bo miał być nieporównanie bezpieczniejszy niż nieprzebyte ‚skróty’ prowadzące przez pustynie, lasy, krzaki i dzicz. Teraz tym gościńcem są utarte schematy – jakie powinno być nasze życie. Jak powinno wyglądać. Że przechodzi się przez dzieciństwo, szkolnictwo, robi prawko, kupuje pierwsze autko, kończy studia, dostaje prace, odnajduje miłość, zakłada rodzinę, buduje dom i sadzi dąb. Wychowuje latorośle, strzeże się je od błędów, patrzy się jak dorastają i powtarzają ten sam schemat, który my mamy już za sobą.

Pułapka schematu.

Mogłabym wściekle lub na nutę frustracji zacząć złościć się na niektórych ludzi i naskoczyć na nich w tym tekście. Wypisać 10 przykładów błędów w ludzkim myśleniu. Zupełnie jakbym kogoś atakowała i łajała.

Ale nie chcę.

Znalezione obrazy dla zapytania 101 class

Ostatni post był pozytywny. Spróbuję utrzymać ten w taki sam sposób i może moja frustracja gdzieś zniknie. A może przeczyta to kilka osób i zmienię coś w ich patrzeniu na pewne rzeczy? Być może ktoś się ze mną nie zgodzi. Też fajnie. Jestem otwarta na dyskusje 🙂

1.Zamiast osądzania wybierajmy Wrażenie Jakie Na Chwilę Obecną Robi Na Mnie Dana Osoba.   –   To trudne, ale nie niewykonalne. Nauczmy siebie samych postrzegać ludzi jako zbiór wrażeń, które nie muszą być prawdziwe. W ten sposób nie pojawiają się w nas takie uczucia jak niechęć, pogarda, wrogość.

Znalezione obrazy dla zapytania pierwsze wrażenie

2.Zamiast z góry, na podstawie swoich osądów zakładać, że ktoś jest taki czy owaki, warto na początku dać im kredyt. Jest to kredyt: zaufania, szacunku i wątpliwości. Zaufanie, że zamiary tej osoby nie są złe póki nie udowodni inaczej. Szacunek, bo nie będąc w stanie poznać kogoś do końca, nie możemy wiedzieć że jest niegodny szacunku – nawet gdyby nie był okazywanie braku szacunku względem kogoś świadczy źle raczej o nas samych. Wątpliwość (benefit of the doubt), bo skoro nie jesteśmy wszechwiedzący, nie możemy znać powodów, dla których ktoś zachowuje się jak zachowuje albo wygłasza poglądy jakie wygłasza. Choć nie musiało, mogło się przecież zdarzyć coś poza tym człowiekiem, od niego niezależnego, co zdeterminowało tą jego część. Trzeba pamiętać, że my też chcemy żeby ktoś zaufał nam albo naszym umiejętnościom, okazywał nam szacunek zamiast lekceważenia i nie osądzał nas surowo wkładając do pudełka ‚zły człowiek’ albo ‚głupi człowiek’ albo ‚bezwartościowy człowiek’. Mam rację?

https://i2.wp.com/www.shawacademy.com/blog/wp-content/uploads/2015/09/trust-your-business-1075x806.jpgZnalezione obrazy dla zapytania respectPodobny obraz

3.Zamiast się na kogoś z miejsca wkurzać użyjmy najpierw narzędzia zwanego Komunikacją. Podobno człowiek potrafi zachować się jak niemowlę. Uderza w krzyk, a nie usiłuje ‚gadać’ (chociaż gaworzyć). Tylko, że dorosła osoba nie tyle zna już przynajmniej jeden język, ale także powinna wiedzieć lepiej. Ile bezsensownych, szargających nerwy kłótni można by uniknąć, gdyby się po prostu powiedziało o co chodzi. Dlaczego by nie zastąpić ‚Znowu zostawiasz swój plecak na środku przedpokoju! Wszędzie jest brudno! Jesteś fleją przebrzydłą! A w ogóle to zupa była za słona!’ słowami ‚Powiem ci coś i mnie posłuchaj. Denerwuje mnie znajdowanie wszędzie porzuconych bez ładu rzeczy i nie mam już siły odkładać ich na miejsce. Proszę, postaraj się opanować to przyzwyczajenie’. Dla okazania dobrej woli można zapytać, czy jest coś co denerwuje tą drugą osobę. Takie zachowanie pewnie obniżyłoby statystyki rozwodów na całym świecie.

https://media4.giphy.com/media/12XBgGUGteoKOI/200_s.gif

4.Masz prawo być sobą. Jesteś wrażliwy/a? Okej. Nie daj sobie wmówić, że nie możesz. Że powinieneś wykształcić grubszą skórę. Jesteś osobą wrażliwą, to nie będziesz twardzielem. Przynajmniej nie w sensie, w jakim rozumie to Twój zewnętrzny krytyk/hejter. Możesz być osobą naprawdę silną, która przetrwała ogrom przeciwności losu i nadal się uśmiecha. Osobą która w życiu podejmuje naprawdę trudne decyzje. Która osiągnęła większość zamierzonych celów. Pomaga innym, dba o siebie, nie rezygnuje z życia, nie wpada w koleiny, myśli samodzielnie i sztormy choć straszne, przeżywa za każdym razem. Wszystkie problemy, straty i niepowodzenia. Można być taką osobą i przy tym być wrażliwym, empatycznym człowiekiem. Wrażliwość i empatia nie są słabościami. Płacz nie oznacza słabości tylko wyrażenie uczuć. Osoby miej wrażliwe uniknęłyby krzywdzenia innych, gdyby przestały myśleć ciasnymi, bzdurnymi stereotypami. Masz prawo być sobą. Okazywać uczucia, mówić co myślisz. Płakać na widok zakochanych staruszków na zdjęciu i śmiać się z głupich dowcipów. Mieć własny styl ubioru i dekorować swoją przestrzeń jak ci się podoba. To co myślą inni jest problemem innych, a nie twoim. Naprawdę. Jednak bycie sobą zawsze wymaga wiele odwagi. Odważ się, bo warto.

Podobny obraz

5.Miej swoje własne zdanie i myśl samodzielnie. Nie powtarzaj frazesów, chyba że gruntownie przemyślałeś co za nimi stoi. Wypuszczaj się na własny research i poszukiwania w sprawach, w których chcesz się wypowiadać. Zbieraj wszystkie informacje zanim wykształcisz sobie opinię. Nie nastawiaj się za ani przeciw dopóki nie zdobędziesz wystarczającej ilości danych. Niech ‚Bo wszyscy tak mówią’ albo ‚Wszyscy to wiedzą’ i teksty typu ‚bo tak jest’ nie będą używane jako argumenty. Nie pozwól sobie powiedzieć, że coś jest złe i głupie. Sprawdź na tyle na ile możesz. A jeśli czegoś sprawdzić do końca się nie da, dyplomatycznie milcz. Seneka miał rację. Nie należy iść za tłumem i powtarzać powszechnych opinii o różnych sprawach. Trzeba wywiedzieć się do powtarza większość, zrobić własny research i wypowiedzieć się jako jednostka. I trwać przy tym twardo dopóki ktoś nie przedstawi lepszych argumentów.

Znalezione obrazy dla zapytania keep calm and think

5/10 – Za tydzień kolejne 5 🙂

I co myślicie? Jakiś w tym sens czy strzępię język? 😉 Ciekawa jestem co Wy myślicie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s